Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 21:02

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Fabuła czy reazlizacja? Problem kina offowego.
PostWysłany: 02 Sty 2010, 18:41 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2007, 13:18
Posty: 406
Miejscowość: Częstochowa
Na forum bywam z przerwami od prawie 3 lat i jedna rzecz zawsze mnie tu intryguje, dziwi nieraz śmieszy...Bardzo istotna sprawa, która nadaje się wg mnie na poważną dyskusje. Mianowicie czy tworząc filmy offowe uważacie że potrzebny jest jakiś nadzwyczajny scenariusz czy banalna historia ale nakręcona w dopracowany i efektowny sposób?

Napisze tu też moje zdanie, bo jakże inaczej ;) Czytając dziś temat kolegi Jaroslavusa, który żali się że nie ma dobrego scenariusza ale ma sprzęt i widzę do wykorzystania, dostaje spazmów...Gdyż uważam że w kinie offowym nikt nie spojrzy na fabułę jako na element najważniejszy, lecz na poziom realizacyjny. Kino offowe to szkoła, która ma uczyć robić filmy nie opowiadać fascynujące historie bo z całym szacunkiem ale nieprawdopodobnie dopracowanego scenariusza, o niezwykłej historii, wspaniałych dialogach i wszystkim co najlepsze, nikt nie dałbym amatorom za darmo, druga sprawa w 20 minutach nic nadzwyczajnego nie opowie się.
Spójrzmy na forum czy filmy które tu mają status dobrych mają oryginalny czy dobry scenariusz? Wg mnie nie, to najczęściej banalne historie lub klisze znanych filmów, a ich siłom jest obraz, realizacja, umiejętności operatora lub żonglowanie motywami przez reżysera.
Gdyby ktoś trzymał w szufladzie scenariusz filmu "Siedem" i dał któremuś z was do realizacji to nie wyszłoby dzieło wybitne, raczej jakaś żenada (zważywszy że mój największy zarzut do polskich filmowców offowych i tych zawodowych to brak jaj realizacyjnych, polskie filmy są klimatycznie nijakie, nikt nie eksperymentuje z obrazem o formie nie wspominając) , bo "Siedem" bez swojego klimatu i nietypowej realizacji (specjalnie podniszczona taśma filmowa) stracił by bardzo wiele ( o aktorach i ich poziomie nie wspomnę bo dobrych w offie nie uświadczysz, można ich co najwyżej sprytnie zakamuflować.)

Mam nadzieję że nie obraziłem nikogo zbyt otwarcie i głeboko i że jakaś porządna dyskusja się z tego wywiąże.



PS. Pozdrowienia dla kolegi Jaroslavusa, miło być bohaterem postów po czasie ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Sty 2010, 15:42 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Cze 2007, 19:01
Posty: 36
Miejscowość: Katowice
Moim zdaniem, jednym z kłopotów kina offowego jest to, co wcześniej było wspomniane - ograniczenia czasowe. Off jest dziełem hobbystów, którzy kochają robić filmy, ale tworzą je nie dla pieniędzy, ale dla siebie przeważnie. I po pracy nie zawsze jest czas na "dziecinną zabawę i harce z kamerą". Wielu ludzi, jeśli decyduje się na film to stara się robić coś co zamykać się będzie w krótkim metrażu, dlatego, że metraż długi zajmuje za dużo czasu realizacji. Co więcej, aktorzy offowi nie są opłacani, więc często nie zależy im na pojawieniu się na planie, albo w ogóle jak się decydują to wolą krótkometrażówki.
A jeśli o krótkometrażówkach mowa, to uważam, że ta forma wymaga mnóstwa talentu i wyczucia, aby była dobrze zrealizowana. Łatwiej poruszyć widza mając do dyspozycji 2h, niż 15 minut. Aby zrobić coś świetnego i krótkiego trzeba wiedzieć o filmach więcej niż mniej, a już w ogóle trzeba poruszać się i rozumieć strukturę filmu krótkiego. Takie moje zdanie.
Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group