Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 21:12

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Szarutyna
PostWysłany: 15 Sty 2010, 21:11 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Zanim mnie zjedziecie za FAżKM zachęcam nieprzekonanych do pobiernia i oceniania - scenariusz ma nieco ponad jedną stronę.


Załączniki:
Szarutyna.doc [64.5 KiB]
Ściągnięto 1498 razy
Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2010, 09:26 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 29 Sty 2009, 22:09
Posty: 160
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
No krótkie trochę ;)
Fajnie się czytało, powinieneś napisać jakąś książkę ;) Ale wydaje mi się, że na ekranie średnio by to wyglądało.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2010, 12:09 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Pomysł ciekawy, tylko nie wiem czy nie omijasz umyślnie pewnych dróg, o które można było zahaczyć. Ja bym to wydłużył i coś napomknął o ich wewnętrznych relacjach, ich stosunku do tego wszystkiego. Może rozmawiają ze sobą też o tych samych tematach ciągle, w podobny sposób? Albo może głowa rodziny nie ma pracy, ale ciągle wychodzi o tych samych porach bo weszło mu to w krew i nie umie inaczej. Rodzina wie czy nie wie, że jest bezrobotny? To mogłoby pójść w najróżniejsze strony, nabrałoby mięsa. Bo na razie właściwie jest to sam szkielet - pomysł. Z dużym potencjałem i dobrym, wymownym końcem, ale ciągle szkielet. W każdym razie dla mnie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2010, 13:01 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Wiem o tym. Tylko, gdybym wypełnił ten szkielet mięsem, to wymowne zakończenie straciłoby swój akcent, stałoby sie groteskowe moim zdaniem.
Może ono egzystować jedynie w takiej postaci.
Ale oczywiście nie upieram się na się na siłę przy tej formie i jak tylko znajdę chwilkę, to postaram się przerobić scenariusz.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2010, 14:55 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Cze 2007, 19:01
Posty: 36
Miejscowość: Katowice
Według mnie scenariusz jest bardzo dobry. Da się z tego dobry klimat zbudować, nie używając nawet więcej niż tam jest. Bardzo mi się podoba motyw z rodzicami i ich odbiciami - dziećmi. Co więcej, jak się patrzy na tą rodzinę to, przynajmniej ja, myślę sobie "są mi bliscy- skądś ich znam". Jest tu fajne przerysowanie postaci, co z zakończenia robi coś z jednej strony groteskowego, ale nie na tyle, żeby to śmieszyło. Ta groteska postaci dodaje filmowi tragizmu. Nikt się takiego zakończenia na początku filmu nie spodziewa. Efektem jest makabryczny "numer cyrkowy", który naprawdę robi wrażenie.
Głębsze wejście w wewnętrzne relacje to na mój gust nie jest dobry pomysł. Tak jak piszesz - koniec straciłby moc. Oczywiście można zmienić formę - tzn wydłużyć, ale wtedy takie zakończenie odpada.
Jedyną wadą tego scenariusza, jest paradoksalnie to, dzięki czemu funkcjonuje, czyli długość. Trochę mi to się z kampaniami reklamowymi kojarzy - np. tą pamiętną o narkotykach (scena w kuchni).
Ale robota dobra ! Gratuluję !


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2010, 15:25 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Lut 2009, 13:49
Posty: 71
Miejscowość: Wars i Sawa
Wy poważnie z tymi pochwałami?!
Jeśli zrobiłbym sondę 10 osobom: "jest sobie film o rutynie podany w groteskowy sposów- rodzice wraa z dziećmi ledwo co wegetują codzień i jedynym ich przyjacielem jest telewizor. Podaj zakończenie filmu jeśli pod koniec telewizor się psuje? " 10 na 10 powie, że popełnią samobójstwo.
Ta "szyja rodziny" tylko budzi uśmiech zażenowania. Na pewno nie jest to FAżKM. Nie chciałbym jednak napisać czym ten scenariusz jest.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2010, 15:55 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Cze 2007, 19:01
Posty: 36
Miejscowość: Katowice
Ale widz na początku filmu nie wie, że telewizor się zepsuje. Nie ma czasu na zastanowienie się: co teraz zrobi bohater, dlatego rzecz zaskakuje. Gdybyś zrobił ankietę streszczając 3/4 np. takiego "Siedem" to większość ankietowanych także domyśli się zakończenia. A tutaj bardziej chodzi o pomysł, którego wadą jest, jak już powiedziałem, "reklamowość".
No, "szyja rodziny" jest trochę dziwaczne, ale każdy scenarzysta ma jakieś zboczenia w formie. :mrgreen:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2010, 20:37 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lis 2007, 20:16
Posty: 151
Miejscowość: Rzeszów
Podoba mi się. Bardzo kameralny oszczędny.
Widzę ten film.
Słabo oświetlone postacie, widoczne prawie same rysy, jest potencjał do stworzenia świetnego klimatu.

Pytanie, czy to już jest gotowy scenariusz, który chcesz zekranizować, czy tylko koncept, który jeszcze dopieścisz. Bo wg mnie on pieszczot potrzebuje.

To co bym dodał, to jakiś moment zburzenia tego całego ich świata. Moment, który wyrwie ich na chwilę z tej żałosnej inercji, który da widzowi powód do nadziei, że teraz coś się może w nich zmienić.
A co będzie tym, co ich na chwilę wybudzi?
No.. bardzo dobre miejsce do przemycenia sensuff życia ; ]


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2010, 23:06 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
arczi napisał(a):
Pytanie, czy to już jest gotowy scenariusz, który chcesz zekranizować, czy tylko koncept, który jeszcze dopieścisz. Bo wg mnie on pieszczot potrzebuje.
Jestem otwarty na wszelkie zmiany. Jeśli ktoś ma jakieś propozycje, to proszę walić :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2010, 18:10 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 03 Lut 2006, 15:09
Posty: 49
Brak punktu zwrotnego! Brak motywacji ich czynu. Czuje się niesmak.
Trąci dziecięcą fantazją z podwórka. Infantylne.
Rozbuduj to. Dodaj jakiś konflikt. Np. szara codzienność, która nas zabija. Schematyz egzystencjonalny. Bohaterowie na zank protestu odbierają sobie zycie. I to ma sens. Szukaj idei a potem pomysłów na jej zilustrowanie. Działanie odwrotne nie przynosi ani sukcesu, ani satysfakcji.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2010, 19:26 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
piskorek napisał(a):
Brak punktu zwrotnego!

Wyłączenie się prądu.

piskorek napisał(a):
Brak motywacji ich czynu.

Załamanie się schematu, rutyny a także podświadoma beznadziejność życia.

piskorek napisał(a):
Bohaterowie na zank protestu odbierają sobie zycie.

Nie cierpię takiego motywu. To jest właśnie moim zdaniem infantylne. Chyba, że w zdecydowanie pejoratywnym przedstawieniu. Tak jak ukazanie postaci w "Domu złym".

Ale dziękuję Ci za uwagi i pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2010, 20:36 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Brakuje jakiejkolwiek dramaturgii a dla mnie, żeby historia była interesująca musi być dramatyczna - i nie tylko dla mnie, jak mniemam po długiej historii dziejów począwszy od Arystotelesa. Postaci nie działają w żaden sposób przez co mimo, że zarysowane są ciekawie to i tak nudzą. Nie czuję żadnego konfliktu, nikt niczemu nie stawia czoła. Widzimy pogodzonych z rutyną ludzi, którzy na końcu jeszcze się poddają - nudne. Tak przynajmniej pozornie to wygląda - czy coś dzieje się w ich głowach? - nie wiemy, nie zdążamy tego zobaczyć, poznać. To byłoby ciekawe. Niech przegrają, niech się zabiją, ale niech przejdą przedtem jakąś drogę. Wyłączenie prądu nie stanowi żadnego punktu zwrotnego - to po prostu kolejny stopień ich upadku. Obraz, który nakreśliłeś jest bardzo sugestywny i niezmiernie plastyczny - wydaje mi się, że dobrze grałby jako tło dla działań jakiegoś bohatera - świat jako bohater drugoplanowy, który ponosi klęskę i stanowi kontrast dla tego pierwszoplanowego, który odnosi sukces i podejmuje walkę - działanie. Podoba mi się ten tekst jednak brakuje mu tych elementów by stał się scenariuszem filmu w dramaturgicznym tego słowa znaczeniu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2010, 23:28 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Kto powiedział, że musi być na siłę dramaturgicznie? Te postacie takie właśnie mają być - nudne, bez przyszłości, nowych motywów działania, zamknięte na zawsze w stagnacji zwyczajów i utartych zachowań. W ich głowach z tego powodu nie dzieje się nic, pustka. Nie próbują walczyć. Może to zabrzmi zbyt górnolotnie, ale chciałem w tych postaciach ogromnie wyolbrzymić i przejaskrawić obraz naszego społeczeństwa.

Być może to błędy, ale wiedz, ze takie były moje celowe zabiegi przy pisaniu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2010, 23:55 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2008, 08:47
Posty: 127
Miejscowość: Limanowa / Kraków
NowakDexter napisał(a):
(...) Może to zabrzmi zbyt górnolotnie, ale chciałem w tych postaciach ogromnie wyolbrzymić i przejaskrawić obraz naszego społeczeństwa.

Być może to błędy, ale wiedz, ze takie były moje celowe zabiegi przy pisaniu.


Moim zdaniem to nie błąd :) po części udało Ci się przekazać mi to co chciałeś. Dla mnie było jednak trochę za krótko żeby nasiąknąć tą beznadziejnością. Może jeszcze chociaż jedna scena? Może szarutyna na tle równie szarych sąsiadów?

Tak przy okazji - skojarzył mi się film "Miasteczko Pleasantville". Świetny film :)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group