Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 18:32

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Cud
PostWysłany: 18 Sie 2011, 20:24 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 22 Wrz 2008, 22:32
Posty: 23
Miejscowość: Opole
Witam.
Mam do przedstawienia scenariusz. Forma krótka, 25 stron, dramat.
Zachęcam do przeczytania. Komentarze mile widziane :)
http://www.przeklej.pl/plik/cud-pdf-002c6jcn2bq4


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cud
PostWysłany: 28 Sie 2011, 13:30 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 28 Sie 2011, 13:04
Posty: 6
Omijając temat formy, to co mi się rzuciło w oczy (oprócz bardzo przeciętnych dialogów) to brak konfliktu w scenach. Rozumiem, że są braćmi, ale przykładowo w pierwszej scenie już mogłabyś ich przedstawić "bardziej filmowo" - jeden z nich spóźnił się na mecz, Dawid siedzi na górze na trybunach i sądząc po ujęciu na jego rozczarowaną minę oczekiwał od brata punktualności. Kuba siada koło niego, patrząc przed siebie na pusty stadion mówi zrezygnowanym głosem "na prawdę chciałem to zobaczyć".
Brakuje dynamizmu postaci - ja bym to przedstawił na zasadzie: Kuba jest jego bratem, zazdrości mu, nie wspiera go początkowo z różnych powodów, by potem uświadamiać mu, że powinien mieć nadzieję i walczy bardziej od niego o zdrowie, co może rodzić inne konflikty. Przywołać retrospekcje (wychowywali się sami), jakiś wątek poboczny, który doprowadzi na końcu do ich pojednania, zastosować symbolikę itd. Cokolwiek, co by zachęciło kogoś do przeczytania całości. Przyznam się, że przesunąłem troszkę od połowy, bo miałem wrażenie, że czytam to samo:(
Zamiast rozmowy: "Tak, był w szpitalu. Przeszedł masę operacji..." pokaż wygiętego Dawida, poszarpanego i zmień scenerie na szpital. Skup się na obrazie - to jest film a nie jakaś powieść, żeby wykładać ludziom wszystko ze szczegółami na tacy.

Witam wszystkich, mój pierwszy komentarz:)

PS. edit. nie, żebym sugerował, że w powieści jest wszystko ze szczegółami na tacy^^


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cud
PostWysłany: 17 Lis 2011, 18:04 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 22 Wrz 2008, 22:32
Posty: 23
Miejscowość: Opole
Nie wiem czemu odpisuje tak późno, ale tak przypadkowo tu zerknąłem:
1. Co do retrospekcji i scen w szpitalu, owszem mogłem to zrobić, ba nawet chciałem, jednak z początku zakładany był ten scenariusz na bardzo niezależną produkcję, którą można zrealizować (na początku przeze mnie, ale temat raczej podupadł), a większość amatorskich twórców nie ma dostępu do łóżka szpitalnego, stąd w scenariuszu występują tylko 2 osoby.. ba gdybym to pisał pod większą produkcję sceny w szpitalu, z samych zawodów, czy wypadku byłyby nieuniknione, nawet na początku chciałem dodać wózek inwalidzki, jednak to również pewnie stanowiłoby problem, stąd zostały tylko kule i ogółem cała oszczędność w scenografii i osobach
2. Co do dialogów, to zawsze był z tym mój problem w scenariuszu, aczkolwiek myślałem, że tu już jest znacznie lepiej, dzięki za uświadomienie, będę starał się to poprawić
3. Nie wiem co masz na myśli, pisząc o formie? Pisałem to w programie Celtx (specjalny do tworzenia scenariuszy, polecam btw.), więc chyba forma powinna być w porządku


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cud
PostWysłany: 02 Sty 2012, 23:12 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 02 Sty 2012, 22:55
Posty: 2
Cytuj:
Jest zadowolony

Jak to jest zadowolony? W filmie nie da się pokazać jego myśli. Chyba, że dał byś to w dialogu z offa, ale tak nie zrobiłeś. Możesz napisać, że się uśmiecha, wtedy widz będzie wiedział, że jest zadowolony. Ale obecnie widz nie ma o tym bladego pojęcia.

Cytuj:
(Kamera naje˙zd˙zanasamochód, do okna kierowcy)

Nikt Ci nie zabroni niczego pisać w scenariuszu, tym bardziej, jeżeli to ty go będziesz realizował, a nie sprzedawał, ale takich rzeczy się w scenariuszu nie pisze. To jest dopiero w scenopisie, a to zupełnie inna bajka.

Cytuj:
Dawid nic nie odpowiada, siada na łó˙zku.

Cytuj:
Bez odpowiedzi.

Cytuj:
Dawid nie odpowiada.

Zbędna uwaga, gdyby coś odpowiedział, to był by dialog.

Dawid napisał(a):
Jedne badania? Ju˙znigdy nie powróc˛edo sportu. To wszystko przeszło´s´c..(wskazujena swoj ˛a nog˛e)..to jest rzeczywisto´s´c,to jest prawda i musz˛ej ˛a zaakceptowa´c.

W dialogu nie powinno być wskazówek scenicznych

Cytuj:
Dawid wzrusza ramionami, po chwili Kuba wpada na pomysł.

Widz widzi wzruszenie ramionami, nie widzi pomysłu

Dotrwałem do początku 8 strony.Dalej nie dam rady. Nie wiem, czy to mój komputer to tak wyświetla, czy ty coś popsułeś w pliku, czy o co chodzi, że wygląda to tak, jak wygląda, ale naprawdę nie dam rady.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz, pisz jak najwięcej, nie tylko scenariuszy, a będzie coraz lepiej.

Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Cud
PostWysłany: 28 Lut 2012, 01:07 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 22 Wrz 2008, 22:32
Posty: 23
Miejscowość: Opole
Chodzi Ci o brak polskich znaków? Ściągnąłem plik specjalnie i u mnie wyświetla dobrze, więc ja chyba nic nie popsułem.
Dzięki za cenne uwagi :)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group