Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 16:36

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: POWÓD DO SAMOBÓSTWA
PostWysłany: 23 Mar 2008, 19:34 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 08 Maj 2007, 14:28
Posty: 68
Miejscowość: Wrocław
Może wy podsuniecie mi jakiś pomysł? W moim scenariuszu, znajduje się wątek poboczny dziewczyny, która chce popełnić samobójstwo. Nie uda jej się to z powodu, nagłego odcięcia pradu, który jest elementem spajającym wszystkie wątki tej historii. Ale mniejsza o to - mój problem tkwi w tym, że nie mogę wymyślić, jak pokazać w sugestywny sposób przyczynę depresji dziewczyny. Nie przychodzi mi do głowy nic specjalnego, a co gorsza, chcę to pokazać bardzo prosto, zasugerować, a nie pokazywać całą jej historię o tym, że cały jej świat się wali i nic nie daje radości. Tymbardziej, że to tylko jeden z wielu wątków w filmie. Szukam czegoś, co można wyrazić w jednym, dwóch kadrach. Pomożecie?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Mar 2008, 21:28 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Mar 2006, 14:55
Posty: 30
Miejscowość: Warszawa
Bardzo ciekawy watek, szkoda, ze tylko poboczny. Generalnie powodem samobojstwa moze byc wszystko. Wazne jest, aby osoba odbierala jakies wydarzenia jako istotne. Dla jednych rozwod jest tylko przykrym przezyciem, dla innych powodem do samobojstwa. Suicydologia mowi, ze aby doszlo do mysli samobojczych osoba musi czuc:
- bezradnosc
- beznadziejnosc
Czyli: "Nie da sie tego problemu rozwiazac" i "Nigdy sie ten problem nie skonczy".
A jesli chodzi o konkrety to podreczniki wymieniaja wiele potencjalnych powodow: smierc osoby bliskiej, choroba wlasna lub kogos bliskiego, rozstanie w kims waznym, utrata pracy i mozliwosci samodzielnego zycia, dlugotrwala i niechciana samotnosc, ciag porazek w jakiejs waznej dziedzinie, utrata godnosci wlasnej i wiary w siebie w wyniku traumatycznych wydarzen, gwalt, zdrada, choroba psychiczna, depresja, chec ucieczki przed konsekwencjami swoich czynow (np. ktos zdefraudowal duza sume pieniedzy w pracy i wlasnie wyszlo to na jaw) i wiele innych.

Pamietaj, aby nie splycic tego tematu, nawet jesli to tylko watek poboczny. Poczytaj troche literatury z zakresu suicydologii i jak lepiej poznasz sam temat, to na pewno znajdziesz jakis pasujacy do calosci powod do samobojstwa.
Zycze powodzenia:)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Mar 2008, 21:38 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
To ja jeszcze dodam coś od siebie, co związane jest z przestrogą Majki aby nie spłycić tematu.

Pytasz w jaki sposób pokazać przyczynę depresji dziewczyny? Moja odpowiedź brzmi tak. Nie pokazuj żadnej depresji. To stereotyp. Na zajęciach z psychiatrii sądowej wykładowca uświadomił nam, że mitem jest to, że samobójcy chodzą non stop przybici. Że są samotnikami izolującymi się od reszty świata. Nieprawda. Zdarza się i tak, że spotykają się w gronie przyjaciół i OPOWIADAJĄ o tym co zamierzają zrobić. I to z uśmiechem na ustach.

Dlatego radzę Ci, żebyś nie szedł w banał. Pokaż coś wbrew ogólnemu - często błędnemu - przekonaniu. Przede wszystkim poczytaj troszkę na ten temat. Mimo, że jak mówisz to tylko malutki wątek w Twoim scenariuszu. Ale spraw, że będzie to wątek, który zapadnie w pamięć. Wątek, który będzie prawdziwy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Mar 2008, 22:05 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Mar 2006, 14:55
Posty: 30
Miejscowość: Warszawa
LGF poruszyl wazna kwestie: osoby z tendencjami samobojczymi bardzo czesto nosza maske. Z pozoru moga sie wydawac weseli i towarzyscy. Sa jednak pewne symptomy, ktore pozwalaja na podejrzenie, ze osoba moze chciec popelnic samobojstwo. Warto je znac, nie tylko dla wykorzystania w scenariuszu, ale i w zyciu. Moze to byc rozdawanie wlasnych rzeczy, dotychczas uwazanych za bardzo wazne i wartosciowe (ktos np. rozdaje swoja kolekcje znaczkow), padaja stwierdzenia: "To juz nie ma znaczenia", "To juz nie jest wazne", osoba zaprzestaje wykonywac to, co dotychczas bylo jej pasja itp. Nie bardzo wierze w to, aby ktos powaznie myslacy o samobojstwie byl prawdziwie beztroski, wesoly i zartobliwie opowiadal o swoich planach samobojczych. Moze to byc sposob na zwrocenie czyjejs uwagi na siebie, wolanie o ratunek, ale pod ta maska jest tragedia samotnego i swiadomego zadania smierci samemu sobie, przelamania podstawowego instynktu samozachowawczego, ostatecznego pozegnania ze wszystkim i wszystkimi. Samobojstwo to chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy. Nie da sie chyba zabic sie z zartobliwym usmiechem. Przepraszam, ze sie tak rozpisuje, ale dwa dni temu zabila sie przyjaciolka mojej znajomej i tak jakos ten temat do mnie wrocil i nie chce mi wyjsc z glowy.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group