Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 16:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nazwy postaci - wielka/mała litera
PostWysłany: 01 Sty 2012, 12:25 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 01 Paź 2011, 14:18
Posty: 25
Pytanie z serii technicznych.

Nie mam problemu żeby pojąć, że imiona bohaterów (pierwszoplanowych, drugoplanowych, istotnych dla rozwoju akcji w ogóle) pojawiających się w scenariuszu po raz pierwszy należy napisać wielką literą. Raz jeden, potem już małą.

Trochę się jednak pogubiłem.

-Czy zasada ta obowiązuje w stosunku do wszystkich, nawet marginesowych, pojawiających się na parę sekund, wykonujących drobną czynność, nie mających nic do powiedzenia indywidualnych osób?

-Czy mogę określić kilka osób pisząc np. GRONO ZNAJOMYCH (nie posiadają kwestii dialogowych, nie wyróżniam żadnej z postaci)? I potem konsekwentnie się tą nazwą posługiwać dalej w tekście? (już pisząc grono znajomych małą literą rzecz jasna).

-w jednej ze scen opisuje pewnego CHŁOPAKA. Widz w danej chwili ma nie wiedzieć, że tym chłopakiem tak na prawdę jest główny bohater (nie widać jego twarzy), poznany już wcześniej. Dowiaduje się tego za kilkadziesiąt sekund. Czy poprawne jest więc napisanie "CHŁOPAK" wielką literą?

Dziękuję z góry za rozwianie wszystkich wątpliwości.


Ostatnio edytowany przez jojok21, 01 Sty 2012, 16:12, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwy postaci - wielka/mała litera
PostWysłany: 01 Sty 2012, 14:24 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 09 Lis 2011, 13:56
Posty: 8
Miejscowość: Wrocław
Witam,musi być
z tego, czego się dowiedziałem (głównie Russin, Downs) to każda postać pojawiająca się w scenariuszu po raz pierwszy wprowadzana jest za pomocą wersalików. Ułatwia to zarządzanie aktorami. Jeżeli postać jest istotna, powinieneś opisać ją dużymi literami. Jeżeli nie, pomiń ją lub po prostu włącz do grupy statystów.
W przypadku tajemniczego Chłopaka - jeżeli dobrze zrozumiałem, to znajoma postać, która przed ujawnieniem jest tajemnicza, obca. Jest to jednak ta sama osoba, pewnie też grana przez tego samego aktora, więc powinieneś nazwać ją tak samo, jak w reszcie scenariusza zaznaczając, że nie ma być to dla widza oczywiste.
Odnośnie Grona Znajomych nie jestem pewien, jak opisać bohatera zbiorowego, może to zależeć od istotności tej grupy postaci.
Jeżeli pomogłem, cieszę się, jeżeli popełniłem jakiś błąd, proszę go wskazać i poprawić - chętnie nadrobię zaległości i czegoś się nauczę.
Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwy postaci - wielka/mała litera
PostWysłany: 01 Sty 2012, 16:09 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 01 Paź 2011, 14:18
Posty: 25
Dziękuję za poradę. Proszę kogoś o jej potwierdzenie/polemikę z nią.
Także mam w swojej biblioteczce filmowej książkę autorstwa wymienionych panów, ale nie precyzuje ona chyba tak bardzo problemu.
Btw. co oznacza w tym kontekście "włączyć postać do grupy statystów"? Chyba nie zaznacza się takich rzeczy w scenariuszu? Pominąć postaci nie mogę, a pisanie każdej pojawiającej się na tylko chwilkę osoby wersalikami sprawia wrażenie przesytu wielkich liter, bałaganu.
Co do bohatera zbiorowego to także nie chciałbym komplikować spraw rozdzielając na ZNAJOMY 1, ZNAJOMY 2, ZNAJOMY 3, DZIEWCZYNA 1, DZIEWCZYNA 2 itd.
Grono znajomych napisałem wstępnie wielką literą żeby zwrócić uwagę czytającego i później użyć tej nazwy ponownie ze świadomością, że czytający będzie wiedział, że chodzi o to samo grono znajomych. Pojawia się ono dwukrotnie w scenie, w pewnym odstępie czasowym.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwy postaci - wielka/mała litera
PostWysłany: 02 Sty 2012, 16:51 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 01 Paź 2011, 14:18
Posty: 25
Mam jeszcze jedno pytanie techniczne, bardzo proszę o odp.

Co w sytuacji jeśli bohater przechodzi z ulicy (PLENER) do budynku (WNĘTRZE). Jak zaznaczyć zmianę miejsca? Nowym nagłówkiem, nawet jeśli akcja w domu jest ścisłą kontynuacją wydarzeń z ulicy i trwałaby w przeliczeniu na film jakieś paręnaście sekund?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwy postaci - wielka/mała litera
PostWysłany: 04 Sty 2012, 23:57 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 01 Paź 2011, 14:18
Posty: 25
Proszę chociaż o pomoc w kwestii bohatera zbiorowego. GRONO ZNAJOMYCH 'rozkminiłem' i zapiszę je wielką literą, ale...

Przykładowo DWIE KOBIETY - czy mogę w ogóle tak napisać nie rozdzielając postaci, oczywiście w przypadku ich marginesowego znaczenia? Zależy mi jedynie na zaznaczeniu że są ich dwie. Nie posiadają dialogów, zbyteczny jest też opis wyglądu. Może jednak lepiej napisać więc "dwie kobiety" małą literą?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwy postaci - wielka/mała litera
PostWysłany: 05 Sty 2012, 18:20 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Wiesz, generalnie to warto robić zawsze, tak, żeby było czytelnie, wygodnie i praktycznie - to chyba najważniejsze nawet jeśli trzeba złamać jakąś nabożną zasadę. Według mnie bohaterowie zbiorowi, którzy niewiele robią (np stoją za bohaterem popierając go) i nie mają własnych kwestii, są statystami i nie należy zapisywać ich wielką literą. Chyba, że następuje jakaś specyficzna sytuacja (np w musicalu) kiedy takie grono jest ściśle ustalone, posługuje się jednym głosem i działa jak jedna postać. Jeśli zapisujemy postać wielką literą to znaczy, że odegra ona jakąś rolę w fabule i chcemy by czytelnik ją zapamiętał. Tak samo nie pisałbym wielką literą "dwóch kobiet" jeśli nie mają one większego znaczenia dla fabuły. Jeśli jednak miałyby je, ale nie chciałbym nadawać im imion to rozdzieliłbym i zapisał nadając im jakieś przydomki, które ułatwią pracę przy obsadzie i próbach.

Co do drugiego pytania to ja bym zakończył scenę w plenerze i zaczął nową scenę we wnętrzu. Dramaturgicznie opracuje to sobie reżyser i zrobi, jak mu się podoba natomiast produkcyjnie jest to o tyle ważne, że te dwie sceny można kręcić w zupełnie innym miejscu i o innym czasie. Niemniej jednak, jeśli chciałbym dać do zrozumienia reżyserowi, że ze względu na fabułę ta scena koniecznie musi być przedstawiona w sposób ciągły a akcja na zewnątrz jest ściśle związana z akcją wewnątrz (np. bohaterowie stoją po dwóch stronach okna patrząc na siebie albo rozmawiając) to zrobiłbym z tego jedną scenę a miejsce akcji określił np. jako "dom i podwórko". Reguły są czasem po to, żeby je łamać a te sytuacje, o które pytasz bardzo mocno zależą od tego, co Ty chcesz przedstawić i jak to zrobić. Pozdrawiam.


Ostatnio edytowany przez Nikodem, 05 Sty 2012, 21:19, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Nazwy postaci - wielka/mała litera
PostWysłany: 05 Sty 2012, 19:46 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 01 Paź 2011, 14:18
Posty: 25
Dzięki. Mam podobne spojrzenie na problem :) .


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group