Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 12:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Długie sceny bez słów
PostWysłany: 13 Sie 2012, 23:35 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Mar 2012, 20:12
Posty: 13
Witam, mam pytanie odnośnie długich, niemych scen które spotykamy często w horrorach. Powiedzmy, że jest podziemny labirynt w którym znalazł się protagonista. Niestety, w tymże labiryncie grasuje również mutant, nieudany eksperyment nazistów (tak oryginalnie :P ). I właśnie nie wiem, jak napisać dobrą wskazówkę sceniczną (bo jak mniemam to w niej trzeba zawrzeć całą scenę). Nasz bohater skrada się w ciemności, bo nie chce przyciągnąć uwagi potwora, niestety jest przez to zmuszony błąkać się nie widząc końca swego nosa. Na końcu widzi drzwi i przyśpiesza nieznacznie tempo i wtedy słyszy mutanta za swoimi plecami. Zaczyna biec, rzuca się do drzwi i w ostatnim momencie je zamyka. Potwór uderza cielskiem o drzwi po czym oddala się. Bohater, szczęśliwy, siada na podłodze opierając się o ścianę i śmieje się. Mam to zmieścić w jednej wskazówce scenicznej? Przecież zajęłaby ona co najmniej 2 strony! Pozdrawiam.

PS. Mam jeszcze pytanie a propos sytuacji znanej m.in. z Poważnego Człowieka Coenów, gdzie jeden z bohaterów opowiada anegdotkę odnośnie jakiegoś gościa. Na ekranie widzimy tegoż gościa robiącego to co mówi 'opowiadacz'. I np. Gość wdaje się w dialog z innym bohaterem i 'opowiadacz' podkłada obu głosy. Ciężko to wytłumaczyć, mam nadzieję że ktoś oglądał ten film. Po prostu również nie wiem jak coś takiego opisać w scenariuszu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Długie sceny bez słów
PostWysłany: 14 Sie 2012, 10:57 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Cze 2008, 12:37
Posty: 89
Miejscowość: Wrocław
Ściana tekstu to najgorsze z możliwych rozwiązań. Ze scenariusza robi się wtedy opowiadanie z którego ciężko wyłowić właściwy rytm. Najlepiej dzielić tekst na akapity, przyjmując, że jeden akapit to jeden obraz (np. wprowadzenie do sceny) lub jedna jednostka rytmiczna - czynność, działanie. Czuć wtedy upływ czasu, a akcja płynie, prawie jakbyś opisywał gotowe ujęcia. Poza tym, taki opis jest bardziej miarodajny dla czasu trwania właściwej sceny, co również nie jest bez znaczenia.

Poniżej szybki przykład z "Avatara". W przypadku tego filmu, pół scenariusza tak wygląda. ;)

JAKE, bored, scouts ahead a few meters.

He comes to a GLADE filled with shoulder-high SPIRAL PLANTS
called HELICORADIANS.

He BRUSHES one and SHTOONK! -- it SUCKS DOWN into a tube in
the ground so quickly it seems to simply vanish.

Curious, Jake touches another -- SHTOONK! And another --
like popping balloons after a party. SHTOONK! SHTOONK!
SHTOONK!

A chain reaction begins and the whole colony pulls down into
the ground, REVEALING --

A HAMMERHEAD TITANOTHERE. Like a six-legged rhinoceros, but
twice that size. Its massive, low-slung head has projections
of bone giving it the look of a hammerhead shark.

Its baleful eyes lock onto him. Jake raises his rifle.


Jakbyś był ciekaw, tutaj masz resztę: http://screenplayexplorer.com/wp-conten ... enplay.pdf

A w odpowiedzi na ps, scenariusz poważnego mana: http://www.getthebigpicture.net/storage ... ousman.pdf


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Długie sceny bez słów
PostWysłany: 14 Sie 2012, 19:19 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Mar 2012, 20:12
Posty: 13
Dzięki za odpowiedź, nie wpadłem wcześniej żeby zerknąć do gotowców :) Mimo wszystko scena gdzie protagonista po prostu przesuwa się wzdłuż ściany nasłuchując odgłosów będzie długim akapitem.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group