Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 00:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Formatowanie - kilka pytań
PostWysłany: 19 Sty 2013, 03:05 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 14 Sty 2013, 04:31
Posty: 7
Mam kilka technicznych pytań odnośnie formatowania scenariusza, na które odpowiedzi niestety nie mogłem znaleźć.

Jest sobie scena. Bohater spogląda sobie na laptopa. Na laptopie owym jest sobie mail, który powinien być widoczny dla widza. Napisałem to (wzorem USAjowych informacji) mniej więcej tak:

Podchodzi. Patrzy.

NA EKRANIE KOMPUTERA

E-mail: "treść maila"

Poniżej takie i takie zdjęcie.

POWRÓT DO SCENY

Idzie dalej.

Dobrze, dobrze? Tak to powinno w Polsce wyglądać? :)

Następna kwestia - nagłówków scen. A konkretniej scen dziejących się w obrębie np. jednego mieszkania, które mogą się dziać w różnych jego częściach... Jak to zapisać? Znów, wzorem USAjowych standardów (a przynajmniej jednego z nich):

WNĘTRZE. MIESZKANIE KRZYŚKA - SYPIALNIA. DZIEŃ.

I w momencie zmiany pokoju w obrębie mieszkania, dajemy nowy nagłówek. Dobrze, czy jakoś inaczej?

Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Jakoś ciężko (albo ja źle szukam) znaleźć w internecie scenariusze Polskich filmów "do wglądu", a że jestem na etapie poprawiania tekstu z języka "po mojemu", to upewnić się wolę :)

Przepraszam za post pod postem, ale opcji edycji nie widzę. Jeszcze jedno pytanie... Jeżeli dwie osoby w scenariuszu oglądają np. w telewizji jakiś film i w związku z tym pojawia się dialog - trzeba pisać, co konkretnie oglądają (tytuł filmu i daną scenę), czy wystarczy ogólnikowo: "na ekranie ckliwa scena z jakiegoś filmu, facet wyznaje miłość kobiecie"?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Formatowanie - kilka pytań
PostWysłany: 19 Sty 2013, 10:50 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
Nie widzi edycji... dobre sobie :P Scenariusze pisze się bardziej mechanicznie. tzw suche fakty co gdzie się dzieje itd. o konkretach potem decyduje reżyser. Np. jeżeli ta scena w telewizji ma jakieś znaczenie dla fabuły to możesz tak opisać, jeżeli jednak po prostu oglądają sobie TV to piszesz że oglądają TV nic więcej. Polecam ci książki z wydawnictwa w-wm.pl tam sobie zajrzyj
" Format scenariusza filmowego" i "Jak napisać scenariusz filmy" a ogólnie poczytaj sobie trochę scenariuszy to sam zobaczysz jak się pisze.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Formatowanie - kilka pytań
PostWysłany: 19 Sty 2013, 11:36 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 14 Sty 2013, 04:31
Posty: 7
No może jestem ślepy, ale naprawdę nie widzę. Info na dole, że mogę edytować swoje posty, ale gdzie taka opcja - tego już nie widać ;)

I wiem, że musi mieć znaczenie fabularne - ma i dlatego właśnie pytam, inaczej bym tak tej sceny nie pisał. Z oglądania tego fragmentu filmu wynika część dialogu ważnego w pewnym stopniu dla fabuły. Czyli piszemy ogólnikowo i w razie ewentualnej realizacji, ktoś już dobierze odpowiedni fragment do wrzucenia na ten nieszczęsny TV :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Formatowanie - kilka pytań
PostWysłany: 19 Sty 2013, 21:06 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Cze 2008, 12:37
Posty: 89
Miejscowość: Wrocław
1. Proponowana rozpiska z laptopem jest ok. Uciąłbym jedynie "powrót do sceny", bo ten wydaje się zbyteczny. O tym, że skończyliśmy z e-mailem dowiemy się przecież z narracji.

2. Tak, nowe miejsce to nowa scena. Na miejsce patrz z perspektywy obiektu zdjęciowego. Sypialnia i kuchnia w jednym filmowym domu, mogą być w rzeczywistości w dwóch różnych mieszkaniach.

3. Informacje o konkretnych programach w tv podawać można, ale nie trzeba. To Ty, jako scenarzysta decydujesz na ile ta wiedza jest komukolwiek potrzebna.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Formatowanie - kilka pytań
PostWysłany: 03 Lut 2013, 09:23 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Skoro fragment filmu w telewizji ma znaczenie fabularne to naturalnym jest, że musisz go opisać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Formatowanie - kilka pytań
PostWysłany: 04 Lut 2013, 03:19 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 14 Sty 2013, 04:31
Posty: 7
Wiem, że muszę opisać :) Pytanie nie dotyczyło CZY muszę opisać, tylko JAK to opisać.

Czy podać tytuł oglądanego filmu wraz z opisem fragmentu ("na ekranie scena z LOVE ACTUALLY, z Hugh Grantem całującym swoją wybrankę") - co może rodzić problemy z tytułu praw autorskich.

Czy też napisać ogólnikowo ("na ekranie scena z jakiegoś romansidła, ktoś wyznaje miłość wybrance") - co zrzuca tę kwestię na kogoś innego i ten ktoś inny ma wybrać taki fragment, żeby było dobrze.

Podobne pytanie w innej kwestii: Jeżeli widzimy jakąś książkę (istotną dla przedstawienia postaci) na temat np. biologii - piszemy konkretnie tytuł prawdziwej książki, czy ogólnikowo - "widzimy jakąś książkę dotyczącą biologii"?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Formatowanie - kilka pytań
PostWysłany: 04 Lut 2013, 09:15 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Cze 2008, 12:37
Posty: 89
Miejscowość: Wrocław
Jeżeli tytuł książki/filmu jest istotny dla fabuły to go podaj. O prawa autorskie niech się martwi producent.

Jeżeli zaś chodzi jedynie o stworzenie pewnego kontrapunktu dla oglądających tv bohaterów, to równie dobrze możesz napisać, że "na ekranie telewizora Hugh Grant namiętnie całuje jakąś rozanieloną lafiryndę" i trochę ułatwić mu pracę. ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Formatowanie - kilka pytań
PostWysłany: 04 Lut 2013, 11:54 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 14 Sty 2013, 04:31
Posty: 7
Tytuł filmu/książki nie jest istotny :) Czyli w tym przypadku pisać ogólnikowo, dzięki.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group